۱۳۹۵ دی ۱۴, سه‌شنبه

روند پاکستانی شدن در ترکیه و تشدید بالکانیزاسیون در ایران

از اولین روزهای حاکمیت آتا تورک و برقراری دولت لائیک در ترکیه تاکنون همواره فناتیک اسلامی (که به یوبازها مشهور هستند) در مقابل جدایی دین و دولت مقاومت کرده اند . آنها زمانی بسیار ضعیف بودند اما به تدریج موقعیت خود را تحکیم کردند و اکنون در قوی ترین موضع خود قرار گرفته اند .اکنون  در کوچه و بازار خیل عظیم زنان و مردان با ظاهر قرون وسطایی در حال تردد و زندگی هستند.
فشار محله و دین داران باعث شده زنان تورک مجبور به تغییرلباس و گاها قبول حجاب شوند . شبکه پیجیده گولن و حزب حاکم اردوغان به همراه هم شرایط را برای این روزها آماده کردند . سیاست های غلط خارجی ترکیه و جنگ داخلی در سوریه عادتا انفجار ترور در ترکیه را شدت بخشیدند .اکنون ترکیه در محاصره تروریسم بین المللی قرار گرفته است . خطری که با سیاست های غلط دول غربی در رابطه با ترکیه شدت بیشتری یافته است . تروریسم و فوندامنتالیسم اسلامی ، در موازات تروریسم تجزیه طلبان کرد و جامعه به شدت قطبی شده ، ترکیه را در آستانه یک جنگ داخلی قرار داده است که هر لجظه امکان سرایت آن به ایران هم قابل پیش بینی است .

 از نظر من تنها راه توقف این روند برگشت سریع به لائیسیته و سکولاریسم در ترکیه است . به نظر می رسد برگشت به سکولاریسم تنها راه مبارزه با ترور در ترکیه باشد .توقف تبلیغات اسلامی و سریال های مبلغ خشونت اسلامی و شعائر عثمانی جدا باید در دستور کار قرار بگیرد . هر روز ترکیه در معرض تبلیغ علیه غرب و جهاد برعلیه مسیحیان در سریال دیریلیش ارطغرول و محتشم یوز ییل است . بعلاوه در سریال محتشم یوز ییل متناوبا سلطان عثمانی در معرض طوطئه از دیار عجم است که وحدت ترک های آزربایجان ، ایران و ترکیه را به شدت تهدید می کند.دیالوگ های سیاسی و تبلیغات مذهبی مدارس و مساجد اسلامی به همراه تبلیغات داعش و وهابی ها در منطقه و خصوصا ترکیه و انعکاس ترورها و کشتارها درجامعه مذهبی ترکیه ، افکار عمومی در ترکیه را خشمگین تر کرده و فاصله اش با لائیسیته را زیادتر می کند . روندی که شبیه شرایط پاکستان در زمان جنگ افغانستان در اشغال روس ها می باشد . ترکیه یا باید با همین قدم ها به طرف پاکستانی شدن برود یا به لائیسیته آتا تورک برگشته و از قطبی شدن کشور جلوگیری و به صلح داخلی دست یابد . در غیراینصورت جنگ داخلی ، تجزیه و سرایت ناامنی اجتناب ناپذیر خواهد بود. خطری که با حمایت غرب و توسعه طلبی تروریسم پ ک ک به آزربایجان غربی سرایت و از آنجا به کل ایران قابل رسوخ سریع خواهد بود . روندی که با حمایت پان ایرانیسم و اتحاد اولتراناسیونالیسم ایرانی با تروریسم کردی در کنار اشتباهات اصلاحات چی های ایرانی از هم اکنون در حال قطبی کردن فضای عمومی در میان ملل و اقوام در ایران بوده و خطر بالکانیره کردن کشور را تشدید می کند. جشنی که پس از هر اقدام تروریستی در فضای مجازی ایرانیها در حال وقوع است جراغ های خطر این روند را در ایران روشن کرده است که متاسفانه با بی تفاوتی نخبگان فارس و مرکز گرای ایرانی همراه می باشد . در این مورد باز هم خواهم نوشت .